Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Diş beyazlatma

 • 0456Diş beyazlatma işlemi son yıllarda büyük gelişim göstermiştir ve yetkili diş hekimliği organizasyonlarınca güvenilirliliği kabul edilmiş bir tedavi yöntemidir. Eğer birey dişlerinin formundan memnun ise, renginden memnun değilse diş beyazlatma en uygun yöntemdir.

  Dişlerde istenmeyen lekeler neden oluşur?
  Dişlerimiz söz konusu olduğunda onların beyazlıkları her zaman sağlık ve estetiğin vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilmiştir. Dişlerimiz yaşayan, dış ortamla ilişki halinde ve ondan etkilenen canlı dokulardır. Dişlerde istenmeyen lekelerin oluşmasında en yaygın olarak; yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, travmalar, eski protezler, kaplamalar, dolgulardır. Dişlerin oluşumu boyunca (gelişim çağında) kullanılan antibiyotik (tetracycline) veya aşırı florür tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir. Yani diş renkleri tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösterir. Bazı kişiler doğuştan şanslı olarak beyaz diş rengine sahiptirler.

  before
  after

   

  before
  after

  Unutmamalıyız ki dişlerimizin periyodik olarak 6 ayda bir diş hekimi kontrolünden geçmesi çok önemlidir. Hekiminiz tarafından size uygulanan diş taşı temizliği beyazlatmadan tamamen ayrı bir tedavidir. Bu tedavide dişlerinize bir beyazlatma uygulanmaz periodontal dokuların (diş eti, çene kemiği, diş lifleri) sağlığının devamı amaçlanır. Beyazlatma bu tedavinin tamamen ayrı bir yaklaşımdır.

  Bu nedenle diş hekimliğinde gelişimle beraber dişlerin beyazlığını sağlayacak bir çok madde de geliştirilmiştir. Günümüzde geçmiş dönemlerle karşılaştırıldığında oldukça başarılı ajanlarla, dişlerde yüksek derecede fark edilir bir beyazlatma sağlamak artık mümkün olmaktadır. Temel prensip olarak mine yapısına sinmiş renklenmeler mine yapısına hiç zarar verilmeden alınmakta ve yapı oksijen ile kuvvetlendirilmektedir.

  before
  after

   

  before
  after

  Sıkça yapılan bir hata piyasaya sürülmüş hiçbir kontrolü olmayan ve denetlenmemiş ürünlerle dişlerin beyazlatılmaya çalışılmasıdır. Bu ürünler dişleri geri dönüşümsüz beyazlatmadan çok uzak ve minede onarılması güç zararlar oluşturan yapıda ajanlardır.
  Bu yüzden dişlerimizin canlı dokular olduklarını unutmadan onlarla ilgili kararları ve uygulamaları hekiminizle birlikte karar verin.

  İki değişik beyazlatma yöntemi vardır:

  1..Home Bleaching (Ev tipi beyazlatma yöntemi)

  0440b 0444b
  Bu yöntemde hekim dişlerden ölçü alarak laboratuara bu ölçüyü verir. Alınan bu ölçüden dişlerinizin üzerine tam oturan, ince şeffaf bir plak hazırlanır .
  Bu plağın içine geceleri yatmadan evvel diş beyazlatma ajanı uygulanarak diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilir . Beyazlatma işlemi gece uykuda gerçekleşir . Kaç gece yapılacağı hekiminizin yapacağı muayene sonucunda ortaya çıkacaktır.

  2..Office bleaching (Klinikte yapılan beyazlatma yöntemi)

  0446b 0439b
  Dişler üzerine uygulanan beyazlatma ajanı artık Led, diyot-lazer, UV-lamba (mavi ışık) veya bir KTP lazeri (yeşil ışık) gibi kaynaklara gerek kalmadan yapılabilmektedir.

   

  before
  after

   

  before
  after

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)